Senátor ODS Richard Svoboda navrhuje zrušit koncesionářské poplatky vybírané z vlastnictví televize a rozhlasu. Místo nich navrhuje, aby stát odváděl České televizi a Rozhlasu pravidelně podíl 7,2 miliardy korun z DPH (2 miliardy Českému Rozhlasu a 5,2 miliardy České televizi).
Souhlasil bych s první část návrhu – zrušením koncesionářských poplatků, nikoliv však s druhou částí – placením miliard České televizi a Rozhlasu ze státního rozpočtu.
My kteří máme doma přijímače a nepodvádíme, platíme na základě zákona České televizi 1620 korun a Rozhlasu 540 korun ročně. A to i když v televizi a rozhlasu sledujeme jen komerční programy. Poplatek je tedy daní z vlastnictví přístroje, nikoliv poplatkem za sledování konkrétních kanálů.
Návrh senátorů neřeší, jak pokrýt chybějící 7,2 miliardy. Chtějí tedy o 7,2 miliardy ročně zvyšovat státní dluh. Také chtějí změnit rozložení daňového břemene – zatímco nyní platí všichni vlastníci televize stejnou částku, podle senátorů má být daňový dopad financování státní televize a rozhlasu úměrný velikosti spotřeby poplatníka. Lidé s vyššími příjmy mají platit více. Také mají nově – skrze DPH – platit i ti nejchudší, kteří třeba televizi a rozhlas vůbec nemají. Navržený způsob financování státní televize a rozhlasu je tedy nespravedlivý.
Koncesionářské poplatky je třeba zrušit. Zároveň je třeba dovolit České televizi vybírat poplatky na dobrovolné bázi – od těch, kteří chtějí sledovat její programy. Nechť digitální program České televize platí ti, kteří si jej předplatí. Ať se na programy typu Otázky Václava Moravce nebo Sex ve městě či jiné menšinové žánry dívají jen ti, kteří si je chtějí platit. A pokud by České televizi dobrovolní předplatitelé nepokryli její náklady a ona přestala vysílat? Žádná škoda. Knihy, noviny, DVD, internet a placené televize jsou stejně lepší.