Jak to bylo s mým hlasováním proti kvótám na uprchlíky

30.4. 2015Ing. Petr Mach, PhD21x

Hlasovalo se postupně o jednotlivých odstavcích a pozměňovacích návrzích a pak o rezoluci jako o celku.

Nejprve jsem hlasoval proti tomuto odstavci 8. Moje hlasování proti (-) je zaznamenáno na str. 402 protokolu (odst. 8 návrhu 367).

Návrh prošel, pak se ještě hlasovalo o rezoluci jako celku. Při tomto hlasování jsem omylem stiskl tlačítko „zdržet se“ místo tlačítka „proti.“ Ihned jsem požádal o opravu, která byla provedena (takže v záznamech hlasování v EP už je uvedeno, že jsem hlasoval proti v obou případech – jak o samostatném článku, tak o celkové rezoluci). Oprava hlasování ze „zdržel“ (0) na „proti (-) je uvedena v protokolu na str. 419.

Aby nebylo pochyb o mém úmyslu hlasovat proti kvótám, připomínám, že jsem aktivním odpůrcem přerozdělování uprchlíků a jasně jsem o tom mluvil čtyři dny před hlasováním v Interview ČT 24.

Ty řeči o mém zdržení se vznikly tím, že někteří zřejmě přehlédli opravu na str. 419 dole.

Hlasování jsme ale prohráli, pro kvóty hlasovalo totiž 453 poslanců, proti jen 133.

Jak se proboha poslanec může splést?

Zvenku se to zdá prosté – jak si proboha někdo může splést tři čudlíky? – řekne si asi leckdo z vás… No, bohužel, stalo se to i mně a nebyl jsem z toho zrovna nadšený! Naštěstí omyl se dá napravit a do konce schůze lze nahlásit opravu hlasování.

Proto v protokolu o hlasování najdete na konci každého hlasování i opravy.

V protokolu z dvouhodinového hlasování 29. dubna najdete 527 takových oprav.

V mém případě šlo o první opravu a pevně doufám, že se to nebude stávat často. Však mi to také moji odpůrci neváhají neustále připomínat a omílat dokola. Holt nejsem stroj, ale člověk, tak snad se také občas spletu. Naštěstí to šlo napravit.

Pro pochopení toho, proč se vyskytuje tolik oprav, je třeba vidět, jak probíhá hlasovací mašinérie v Evropském parlamentu.

Hlasovalo se dvě hodiny v kuse. Probíhalo cca 400 hlasování, z toho 204 pomocí tlačítek (ta jsou zaznamenaná v protokolu). Na každé hlasování má poslanec asi 5 sekund. Do uší vám jde často překlad, což znamená asi sekundové zpoždění. Během hlasování si musíte kontrolovat, o čem konkrétním se hlasuje, a současně si poznamenávat výsledky každého dílčího hlasování, protože podle nich se rozhodujete, jestli budete hlasovat pro celek.

Jak takový hlasovací maraton vypadá, se můžete podívat zde.

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom