P. Mach na ekonomické konferenci: Jak řešit rozdíly v odvodech na zdravotní a sociální pojištění mezi zaměstnanci a živnostníky

21.10. 2015Ing. Petr Mach, PhD5x

Karel Novotný z MPO ve svém vystoupení mj. upozornil na to, že pro OSVČ přestává být podnikání zajímavé jako hlavní činnost a berou ho spíše jako doplněk k zaměstnaneckému příjmu. To později potvrdil i zástupce řemeslníků Pavel Žatečka, který řekl, že 55 % živnostníků má podnikání jako svou hlavní živnost. Upozornil také na to, že mladí lidé (učící se řemeslo) obvykle chtějí radši být zaměstnaní. „Když slyší, jak se o živnostnících mluví jako o nějacích podvodnících, tak prostě nechtějí sami podnikat,“ varoval Žatečka.

Prezident komory V. Dlouhý se zaměřil na rozbor, kdo je na tom „lépe“ – jestli zaměstnanci, nebo živnostníci, přičemž porovnával nejen výše odvodů, ale i nejrůznější benefity (dovolená, nemocenská atd.). Upozornil také, že počet živnostníků 1 milion na 10 milionů obyvatel ČR představuje jeden z největších podílů v Evropě.

Petr Mach svou přednášku zaměřil na to, jak tyto rozdíly vyřešit. „Nehledejme  řešení v tom, že zvýšíme odvody živnostníkům, ale naopak, snižme zatížení zaměstnanců. Spravedlnost nespočívá v tom, naložit stejné šutry i na živnostníky, ale naopak – hledejme, jak odlehčit zaměstnancům,“ prohlásil mj. Mach.

Připomněl také, že živnostník, pokud si neplatí nemocenskou, pak také, když onemocní, nic nedostane. „Chceme-li spravedlnost, umožněme i zaměstnancům, aby i toto pro ně bylo dobrovolné, aby se sami rozhodli, jestli si chtějí nemocenskou platit, nebo ne,“ navrhl.

Podle Macha panuje obrovský zmatek ve zdravotním pojištění, protože různí lidé (zaměstnanec, živnostník, lidé bez příjmu) platí odlišnou výši, přičemž za 5,3 milionů lidí platí pojistné stát (např. za důchodce, děti, studenty…). Přesto všichni pak dostanou naprosto stejnou péči (bez ohledu na to, že každý platí jiné pojistné). Navrhuje proto sjednotit sazbu pro všechny, a to zhruba kolem částky, kterou platí živnostníci (paušál 1797 Kč). Podobně u důchodového pojištění navrhuje umožnit i zaměstnancům, aby si platili nízký základ (jako si mohou platit živnostníci), přičemž by pak ale rovněž měli nízký důchod.

P. Mach vidí tedy řešení v dobrovolnosti u nemocenského pojištění i u zaměstnanců a v přeměně zdravotního pojištění na skutečné pojištění, které nezávisí na výši příjmu nebo sociálním postavení.

„Živnostníci potřebují zastání, není pravda, že jsou to paraziti! Starají se o sebe a své rodiny a vždy dělají něco užitečného. Kdyby OSVČ šidil svou práci, šidil by jenom sám sebe. Stát by měl rozhodně přestat házet klacky pod nohy těmto lidem,“ zdůraznil Petr Mach.

V dalších panelech konference se řešila např. chystaná elektronická evidence tržeb a další témata, která se týkají živnostníků a malých a středních podniků.

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance P. Macha
e-mail: kasparova@svobodni.cz
mobil: 736 530 384

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom