Aneb o souvislosti prastarého českého rčení s cenou benzínu. Když je v únoru zasněžené pole, lze očekávat dobrou úrodu. Řekl bych, že na tom něco je, protože kdyby mezi únorovým sněhem a úrodou neexistovala žádná korelace, takovéto rčení by se neuchytilo.
Rčení, aby se uchytilo, musí v sobě obsahovat moudrost, racionální základ. Nejsem agronom,ale třeba mráz zabije škůdce a sněhová pokrývka ochrání semínka. Mechanismus ale není důležitý.
Kdyby vztah mezi zasněženým polem v únoru a úrodou byl opačný, uchytilo by se spíš úsloví typu „únor bílý, mizerná úroda.“ (rýmovaně)
Co z toho plyne? Protože je právě na polích sníh a je únor, můžeme očekávat lepší úrodu, a to pravděpodobně v celé Evropě. Můžeme proto očekávat i pokles cen zasetých komodit. Mohly být levnější potraviny a pivo.
Jenže pivo od ledna zdražila vyšší spotřební daň a potraviny zdraží zákony o podpoře biopaliv. Ještě více polí než loni bude oseto řepkou, z níž se nedělají ani tak potraviny, jako spíš biopaliva.
V celé EU se na základě evropských směrnic musí přimíchávat od letoška opět více biopaliv do benzínu a nafty. U nás vláda chystá navýšení povinného obsahu biopaliv od dubna. Každopádně čekejme další růst cen benzínu, tam ani únor bílý nepomůže.
Únor bílý, globální oteplování není
Povinná biopaliva zaváděná kvůli globálnímu oteplování, mě přivádějí k mému druhému postřehu ohledně únorového rčení. Souvisí s klimatologií.
Samotná existence úsloví totiž vypovídá o tom, že po staletí nebyl únor bílý pravidlem. Kdyby byly v minulosti běžnější zasněžené únory a únor bez sněhu byl výjimkou, uchytilo by se spíše rčení typu „únor bez sněhu, mizerná úroda“. (rýmovaně)
Jinými slovy, kdyby byla pravda, že zažíváme v této éře lidstva oteplování, jaké nemá obdoby, neexistovalo by rčení „únor bílý, pole sílí“.
Únor bílý, zapomeňme na globální oteplování.
Petr Mach je předsedou strany Svobodných