Ve Švýcarsku plošné sčítání lidu zrušili

30.3. 2011Ing. Petr Mach, PhD20x

Když před dvěma lety náš parlament schválil zákon o sčítání lidu, napsal jsem na blogu, že jde o plýtvání, že bychom měli sčítání zrušit.

EU nám sice nařizuje nařízením EU č. 763/2008 sesbírat data, ale dovoluje je sesbírat z existujících registrů: “ Abychom od EU nedostali pokutu, stačilo by do Bruselu poslat údaje, které stát o nás má v registru obyvatel a v katastru nemovitostí doplněné o nějaké údaje z výběrových šetření,“ napsal jsem tehdy.

Vláda si mé doporučení k srdci nevzala, proto máme Sčítání lidu, které stojí 2,5 miliardy z kapes daňových poplatníků, proto obyvatelé ČR stráví nad formuláři asi čtyři miliony hodin, které by mohli věnovat práci, rodině nebo zábavě.

Švýcarský příklad

Když vláda neposlouchá mimoparlamentní opozici, mohla by se aspoň inspirovat v zahraničí.

Plošné sčítání poprvé nedělají ve Švýcarsku. Schválili zákon, podle kterého si vláda základní data o obyvatelstvu sesbírá z registru obyvatel a z katastru nemovitostí. Na jiné pro vládu zajímavé sociologické údaje, které nejsou v registrech, se zeptají jen vzorku lidí (osloví 2,66 % populace).

Abychom snížili břemeno pro obyvatele, sbíráme nyní sami většinu údajů ze základních registrů obyvatel. Jenom malou část populace nyní žádáme o odpovědi do formulářů. Ušetříme tak oproti tradičnímu sčítání 100 milionů franků„, uvádí se na stránkách švýcarského statistického úřadu.

Podle mě Švýcaři mají nízké daně a vyrovnané státní finance, protože jsou šetrní. Pro naši vládu 2,5 miliardy není nic.

Nechci sečíst!

Naše vláda své poddané nechat se sečíst nutí.

O užitečnosti sčítání nás přesvědčuje draze zaplacená reklamní kampaň. Stará paní v reklamě říká, že formulář vyplní, „aby o nás věděli“. „Oni“ o ní ale už vědí: Vždyť jí přinesli ten formulář už předvyplněný! V další reklamě maminka říká, že věří, že informace ze sčítání pomohou tomu, aby bylo dost školek pro děti. To ví ale každý starosta, jestli má v obci dostatečnou nebo nadbytečnou kapacitu mateřských školek! Data ze sčítání mu v tom ani trochu nepomohou. Řemeslník v další reklamě tvrdí, že potřebujeme sčítání k tomu, aby o sobě navzájem věděli klempíři a jejich zákazníci. To je přeci nesmysl: Zákazník, který hledá klempíře, ví, kde je v jeho obci klempíř, nebo si to najde v telefonním seznamu či na internetu. Je na klempířovi, aby si dal někam inzerát. Copak bude nějaký zákazník volat na statistický úřad, aby získal informaci o počtu klempířů ve svém kraji?

Před deseti lety jsem formulář ani nepřevzal ani nevyplnil, pokutu mi nedali, nepřišli na to. Zachovám se letos zrovna tak, protože považuji Sčítání lidu za zbytečnost. Jsem proti zbytečným úřadům, proti zbytečným nařízením a povinné sčítání je jednou z takových zbytečností. Je to mrhání penězi daňových poplatníků a mrhání časem všech lidí. Kdo se také nechce sečíst, může svůj občanský postoj vyjádřit zde: www.nechcisecist.cz

Petr Mach je ekonom a předseda Svobodných

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom