ON-LINE ROZHOVOR

11.12. 2008Ing. Petr Mach, PhD10x

Po víkendovém kongresu ODS je jasné, že na české politické scéně vznikne nová pravicová strana. Připravuje ji Petr Mach, poradce prezidenta Václava Klause a výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku.

OTÁZKA: Dobrý den, pane Machu Velmi intenzivně sleduji dění kolem zakládání Vaší nové strany a chtěl bych se Vás zeptat, proč byste chtěli kandidovat do Evropského parlamentu společně s hnutím Libertas a ne samostatně. Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů!  Michal

ODPOVĚĎ: Nejde o to, že by naše nová strana kandidovala „společně“ s hnutím Libertas. Spíš myslím, že se po domluvě s Libertas ve volbách do Evropského parlamentu přihlásíme k tomuto hnutí – k této značce, ale kandidovat budeme jako samostatný subjekt. Asi zde ani nevznikne jiný „libertas“. Důvodem je to, že sdílíme přesvědčení o nevýhodnosti Lisabonské smlouvy (v porovnání se dnes platnými smlouvami).

OTÁZKA: Dobrý den, chtěla bych znát váš názor na kácení lesa kvůli výstavbě golfového hřiště. Konkrétně se jedná o lokalitu Prahy 9.Děkuji Helena M.

ODPOVĚĎ: Neznám situaci v Praze 9. Golf nehraju, lesy mám rád, ale situaci v Praze 9 neznám, takže to nechci hodnotit. Hodnocení takto nadálku by nemuselo být rozumné. Někde třeba mohou být křoviny na soukromém pozemku, které jen někdo nazývá lesem, a majitel takového pozemku má pak plné právo pozemek proměnit ve hřiště. Ale situaci lesů v Praze 9 neznám, říkám to tedy opravdu jen takto obecně.

OTÁZKA: Pane Mach , nepovede vznik Vaší strany spíše k rozbití a zániku pravice v Čechách? Vždyť i tak je a bude málo občanů ochotných volit pravici. (viz. poslední volby) A je to podobné i v jiných zemích (viz. současná situace v Řecku, Maďarsku aj.), zejména nyní v době finanční krize, to se povede lépe stranám jejichž program je zaměřen do sociální oblasti nebo životního prostředí. Prostě bohatství naší země již je abych tak řekl „rozdělené“ nebo „rozkradené“ a není co dělit, je zapotřebí šetřit, uskromnit se. Nevím, kde si ti bohatí voliči Vaší nové strany najdou majetek, aby byli spokojeni? Klasickým pravicovým stranám již odzvonilo, není 19. nebo 20. století. U nás měl pan Klaus při zakládání ODS vlastně štěstí díky sametové revoluci a „hladu“ po pravici. A pokud pouze přetáhnete rozhodující počet členů z ODS, nebudete vlastně „převlečená strana ODS“, opět plná stejných lidí, kteří jen lobují a mají strach o svůj majetek? Mojenda

ODPOVĚĎ: Myslím, že naopak kdyby se nic neudělalo, bude pokračovat zklamání pravicových voličů ze současné politiky. Proto jsem se rozhodl vstoupit do politiky a nabídnout alternativu. Chci základní principy lépe vysvětlovat a prosazovat. Mým cílem je, aby po volbách 2010 bylo méně regulací, méně byrokracie, méně daní, méně přerozdělování. Bál jsem se, že když se o toto nepokusím, byla by situace v těchto oledech naopak horší. Nechci jen přetahovat voliče ODS. Chci dát možnost opět volit těm, které ODS zklamala, ale také přesvědčit mnoho těch, kteří se v jistém zoufalství upnuli k ČSSD.

OTÁZKA: P. Machu. Odpovězte prosím na 2 otázky. 1. Budete i Vy a vaše nová strana tvrdit, že zákaz kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací je proti svobodě? A nebo budete spíše podporovat stanovisko, že svoboda kouřit končí všude tam, kde je možné poškodit pasivním kouřením okolí. A to i v restauraci, která sice je soukromá, ale dle zákona má mít část veřejnosti volně přístupnou a nikde není psáno, že majitel může podmínit vstup jen dobrovolnou rezignací na zákl. právo člověka – a to právo na zdraví, dýchat čistý vzduch, jíst zdravé jídlo atd. Navíc jen v ČR zde pracuje 90tis lidí a ty nechrání již vůbec nic. 2. Kde chcete hledat voliče, když levicové asi nezískáte a z pravicových voličů ODS si 79% přeje ratifikaci Lis sml, a 70% je pro rychlé přijetí Eura. Ti co zbývají stěží naplní potřebných 5%, aby i Vaše nová strana se mohla zakousnout do tučného politického krajíce dotací a příspěvků Paul

ODPOVĚĎ: 1. Jsem nekuřák, nemám rád kouření, ale když jdu s kamarády do hospody, respektuju, když je to kuřácká hospoda. Jsem pro to, aby se každý majitel restaurace mohl rozhodnout, jestli bude provozovat kuřáckou, nekuřáckou či kombinovanou hospodu. Veřejné prostory jsou jiná věc. Jsem pro, aby státní úřady zakázaly kouření ve svých prostorách, aby České dráhy nebo Dopravní podniky zakázaly kouření na nádražích, zastávkách a ve vlacích apod. 2. Nechci se řídit podle průzkumů. Chci vysvětlovat srozumitelně své postoje. Určitě dostaneme více než 5%.

OTÁZKA: Pane Machu, jakkoliv je mi idea nabídnutí alternativy k vyprahlé a mocensky otupělé ODS sympatická, domnívám se, že Váš program zaměřený na anti-Lisabon je krátkozraký, navíc si myslím, že jako „Klausův muž“ budete odzačátku nálepkován jak Vy, tak Vaše strana a že se tohoto už nezbavíte. Nemyslíte, že byste si měli dát větší práci s tím, aby tady mimo ODS vzniklo skutečné autentické pravicové hnutí, které by se nehnalo jenom do eurovoleb s vidinou nějakých křesel v Bruselu ? Láďa, Praha 4

ODPOVĚĎ: Ubezpečuji Vás, že se neženeme do eurovoleb s vidinou křesel v Bruselu. Volby do Evropského parlamentu v červnu 2009 jsou ale první volby, kde budou moci voliči vyjádřit své preferenci. Když neuspějeme v těchto volbách, sotva se budeme moci ucházet o hlasy voličů ve volbách do českého parlamentu v roce 2010. Lisabonská smlouva pro mě není žádné umělé téma, smlouvou se zabývám od roku 2003, kdy se začala pod jménem ústavní smlouva rodit. Ta smlova je opravdu nevýhodná pro Českou republiku, a budu to vysvětlvat, doku bude šance ji zastavit, ale téma Lisabonské smlouvy určitě nebude jediným tématem politické strany.

OTÁZKA: Zapojila by se nová strana i do boje o křesla v Evropském parlamentu, přestože je laděna euroskepticky, nebo se zaměří na českou politickou scénu. Petr

ODPOVĚĎ: Jednak volby do Evropského parlamentu budou testem. Musíme do nich jít, abychom viděli, jestli nám voliči důvěřují. Když uspějeme, půjdeme odhodlaně do voleb do českého parlamentu v roce 2010. Za druhé, pokud se mezinárodnímu hnutí Libertas podaří najít podobné spojence v dalších zemích EU, je šance situaci v EU zásadně ovlivnit. Příští europarlament bude např. mít ihned zásadní slovopokud jde o složení Evropské komise. To je dnes orgán který jen prosazuje zájmy lobbystů (viz zákazy žárovek apod.) a prosazuje předávání stále většího množství pravomocí Komisi a dalším evropským institucím. Nicméně klíčové bude uspět ve volbách do českého parlamentu. K tomu je ale nutný úspěch příští rok do Evropského parlamentu.

OTÁZKA: Zdravím a moooc fandím!! Klasická otázka: Kdy a kde to bude? Co mám udělat proto, abych se stal členem? 😀 A nezakládáte tuto stranu jen pro své zviditelnění, abyste následně triumfálně opět vstoupil do ODS, až se „uzdraví“? 🙂 díky Kuba

ODPOVĚĎ: Obávám se, že ODS se už neuzdraví. „Pevné jádro“ zmizí a zůstane jen „měkký obal“. ODS hrozí, že v ní zůstanou funkcionáři bez idejí a bez podpory voličů. Dáváme dohromady pečlivě přípravný výbor nové strany a v prosinci či lednu se představíme, oznámíme název, program, web atd.

OTÁZKA: Dobrý den, v novinách vidíme jen, že vaše strana bude euroskeptická. Jaká jiná, „místní“, témata otevřete? Josef

ODPOVĚĎ: „eurosketpická“ – to je jen nálepka médií. Být proti Lisabonské smlouvě nepovažuji za euroskepticismus, ale budiž. Otevřeme všechna zásadní témata, včetně daní, zdravotnictví, energetiky, veřejných výdajů.

OTÁZKA: Jaký máte názor na eutanázii ? Thomas

ODPOVĚĎ: Nejsem expert, odpovídám tedy jen pocitově. Každý má právo se zasebevraždit, ale nemyslím si, že je správné, aby stát uzákoňoval nějaké úřední postupy, podle nichž by lékaři měli u sebevraždy asistovat. Myslím, že napomáhání k sebevraždě je moráln problém každého jednotlivce, který se v takové situaci octne. Tváří v tvář těžce trpícímu musí každý jednotlivec řešit morální problém, jestli vyhovět přání o pomoc, podání léků apod. Toto morální dilemma nemůže stát odtranit tím, že schválí zákon o euthanasii.

OTÁZKA: Co (nebo kdo) vám vnuklo myšlenku založit novou politickou stranu? Ivan J.

ODPOVĚĎ: Uvažuji o tom asi rok, vlivem mé negativní zkušenosti s členstvím v ODS Praha 5 a následně zoufalým pozorováním prosazováním „reformní“ politiky hlavní vládní strany. Kongres ODS byl posledním impulsem.

OTÁZKA: Nic neni idealni a nic nefunguje idealne .Presto chci se vsemi existujicimi problemy patrit tam kde je Francie ,Nemecko atd .Jiz nikdy vice vychodni sousedy .Toto rikam jako podnikatel a pravicovy volic .Vubec Vas nechapu o co Vam jde . Milan

ODPOVĚĎ: Východní sousedy tu budeme mít, ať se vám to líbí nebo ne. Chci také prosperitu, která byla vyjádřována úspěchem zemí jako Německo, Francie, USA, Švýcarsko, Británie a dalších západních států. Ale nechci systém, kde regulací-chtiví byrokraté z Francie či Německa budou diktovat svoji politiku celému kontinentu. Proto odmítám Lisabonskou smlouvu, které by k tomu vedla. Chci fungující prosperující stát. Evropa musí zachovatkonkurenci politik, konkurenci právních systémů. Národní suverenitu proto považuji za strašně důležitou hodnotu.

OTÁZKA: Pane Machu, chtěl bych se stát aktivním členem nově zakladané strany. Jsem členem CEPu a programový základ strany je mi velice blízký. Jakým způsobem Vás mohu kontaktovat, resp. kdy se bude konat ustavující schůze? Děkuji za odpověď. Michal K. Michal K.

ODPOVĚĎ: Můj email je mach@cepin.cz Nejprve dojde v orosinci či na začátku ledna k představení přípravného výboru. Ten oznámí název strany a začne sbírat nutné podpisy pro registraci strany. Až teprve po registraci u Ministerstva vnitra bude možné přijímat členy a svolat ustavující shromáždění.

OTÁZKA: Mám otázku, jestli nová strana se kterou sympatizuji velmi (protože ODS mne velmi zklamala) má už vyhlédnuté nějaké mezinárodní partnery případně na Evropské scéně ? Budete v dohledné době připravovat internetovou stránku s infromacemi ? Petr Skokan

ODPOVĚĎ: Stránka je připravena. Spuštěna bude jakmile se představí přípravný výbor. Určitě budeme mít partnerské strany, které sdílejí stejné základní hodnoty.

OTÁZKA: Dobrý den pane Machu, obávám se, že vaše snaha o novou pravicovou stranu povede k rozdrobení pravice, z čehož bude mít nepochybně radost pan Paroubek. Nebylo by lepší, aby jste usiloval o prosazení změn uvnitř ODS (tzn. být zvolen do vysoké funkce), které tato strana nepochybně potřebuje? Děkuji za odpověď Pavel Šimon, Jeseník

ODPOVĚĎ: Zkoušel jsem prosazovat změny zevnitř 10 let. Jednak beznadějně jako člen v ODS Praha 5, jednak nabízením konceptů a myšlenek skrze CEP (www.cepin.cz). Bylo to marné. Proto tento pokus. Cílem je naopak zabránit vládě pánů Paroubka a Ratha.

OTÁZKA: Brej den vinšuji. Předsedou nové strany má být prý Jan Ruml, je to pravda? chachris

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Slyšel jsem někde, že o členství v nové straně projevila vážný zájem europoslankyně Bobošíková. Moc Vám fandím, ale mám obavy, aby se „image“ této strany nepokazila hned na začátku. Držím palce! Karel

ODPOVĚĎ: nebojte…

OTÁZKA: Dobrý den pane Machu, přeji Vám hodně uspěchů, byť mi Vaše názory, které kopírují názory pan prezidenta přináší usměv na rty. Já nejsem tak vzdělaný jako vy, ale poškozování životního prostředí vidím a zastávám názor že i globální oteplování do určité míry existuje. U krize je také vidět, že finančníci se chovali jako utrežení z řetězu a proto určitá regulace je na místě. Ale zpět k Vaší „nové straně“ nová strana rovná se noví lidé, nějak nechápu jak se pravicová strana muže nechat podpořit pane Klause, poněvadž oba dva dobře víme že pan Klause zde pravicovou politiku nikdy neprovozoval. Zajímal by mne Váš názor na léta transformace, přesně řečeno LTO, bankovní systém, způsob privatizace do českých rukou. Jari_B

ODPOVĚĎ: každý rozumný člověk vidí poškozování životního prostředí (ale jen tam, kde se opravdu děje!!) Politiku první poloviny 90. let jsem intenzivně slědoval a proces transformace z kominismu, kde bylo vše až po poslední hospodu státní a ceny až po cenu chleba regulovány, na tržní systém, byl naprosto unikátní. Václav Klaus se zasloužil nejvíce o tyto změny. Věci, které jmenujete, jsou „nedotažené zbytky“. Kauza LTO (lehkých topnch olejů) by nikdy nemohla vzniknout, kdyby stát neuděloval výjimku z daně na tento druh paliva. Beru si z toho všeho ponaučení. Daně musí být jednoduché, nízké a bez výjimek.

OTÁZKA: Máte už alespoň pracovní název a nějakou doménu? libertas.cz je již obsazena šermíři, hnutí Libertas Independent Agency se zas zajímá o muslimy..takže slovo Libertas bych rozhodně do názvu necpal… Co třeba: První česká pořádná pravicová strana? 😀 PČPPS? Kuba

ODPOVĚĎ: Díky za tip, přidávám si to na seznam:-) Ale myslím, že už máme vybráno, brzy se to veřejnost dozví! Od šermířů web určitě nechci mámit.

OTÁZKA: Jak je možné, že člověk, který na černo postavil Letenský stadion Sparty, fušuje do politiky? Václav Tittelbach, TV Nova

ODPOVĚĎ: obávám se, že si mě pletete s jiným machem…

OTÁZKA: nemám otázku, jen petře přejimnoho zdaru, skutečně pravicovou stranu potřebujeme 🙂 kim

ODPOVĚĎ: Děkuju za podporu a omlouvám se všem, na jejichž otázky jsem během uplynulé hodiny nestihl odpovědět. S přátelským pozdravem, Petr Mach

OTÁZKA: Z ODS jste vystoupil , jak sám uvádíte, z důvodu neutěšené situace v Praze 5, zaviněné zdejším starostou Milanem Jančíkem. Jistě Vám je znám lví podíl Pavla Béma na této situaci. Je pro Vás Pavel Bém důvěryhodnou osobou? Jak vnímá situaci v Praze 5 pan prezident Klaus? Slyšel jsem, že podobně, jako vy. Pokud je to pravda, jaké máte vysvětlení, že podporuje Béma, když Jančík je Bémův chráněnec? Děkuji. Jakub, www.kauza5. Jakub

ODPOVĚĎ: Vidím situaci ODS v Praze 5 podobně jako Vy. Nemyslím si, že by prezident nějak zvlášť podporoval Pavla Béma. Prezident podpořil mezi senátními volbami kandidáty ODS do Senátu v pražských obvodech a Pavel Bém byl u toho. Pan prezident si určitě jako zakladatel a čestný předseda přál změnu v ODS, to neznamená, že explicitně podporoval Pavla Béma. Přeju Pavlovi Bémovi vše dobré, ale já se každopádně vydal jinou cestou. Já dobrou alternativu v ODS neviděl.

OTÁZKA: Uvažujete o nějakém doplňku jinak asi obvyklých stranov politické strany, který by v našem kulturním prostředí pomáhal udržení otevřené vnitrostranické diskuse? Jiří Čertík

ODPOVĚĎ: Stanovy budou strašně důležité – aby se do budoucna minimalizovalo riziko přílivu „černých duší“ a všech potíží, které provází ODS i jiné strany a aby veškeré volby, nominace a rozhodnutí byly výsledkem živé diskuse. Pracujeme na tom.

OTÁZKA: Pane Mach neuvažujete o tom ,že by do Vaší strany nesměli bývalí komunisté,milicionáři a členové STB ? Osobně bych to moc uvítal. Jinak mám zájem o členství v nové straně,jsem ochoten spolupracovat. Mám už určité zkušeností z krajské politiky. Taky jsem ochoten v rámci možností stranu sponzorovat. Jiří z Moravy.

ODPOVĚĎ: Chystaná strana bude potřebovat podporu, osobní účast a také finanční příspěvky občanů, takže děkuji za to, že to zvažujete. Nejsem si jist, jestli se smí dát za současných zákonů takový zákaz do stanov, ale určitě budu doporučovat orgánům, které o přijímání členů budou rozhodovat, aby tyto osobní charakteristiky brali v úvahu. Já nebyl před rokem 1989 ani v Pionýru, takže takovéto pojistce plně rozumím.

http://zpravy.idnes.cz/vykonny-reditel-cep-petr-mach-d2a-/odpovedi.asp?t=MACH2&strana=1

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom