Petr Mach v rádiu: ošklivé obrázky na cigaretách nikoho neodradí

20.5. 2016Ing. Petr Mach, PhD12x

Ode dneška v EU platí nařízení, že na krabičkách cigaret mají být drastické obrázky. Petr Mach k tomu v Českém rozhlase Plus (19. 5.) mj. řekl:

Nemyslím si, že zrovna tohle někoho odradí od kouření, nelíbí se mi, že to někdo jednotně nařizuje a považuji to za nepřiměřené. Je hodně věcí, které jsou zdraví škodlivé – proč se nedávají nálepky třeba na klobásy? Nebo se snad už brzy dočkáme podobných obrázků i na alkoholu?

Vidím lepší řešení. Zdravotní pojišťovny by např. měly rozlišovat výši plateb od nekuřáků a od kuřáků – to by asi působilo lépe než tyto obrázky. Pokud někdo nenese náklady svého chování, pak se bude chovat nezodpovědně. V ekonomii tomu říkáme morální hazard. Všichni platíme stejně, ale někdo pak potřebuje drahou léčbu, a někdo ne. Tak to by se mělo zohlednit a zabralo by to lépe než takovéto obrázky.

Stojí také za zmínku, že drtivá většina z ceny krabičky jde do státního rozpočtu v podobě spotřební daně a DPH. To kdyby tam bylo napsané, tak by to možná lidi odradilo mnohem víc.

Celý záznam si pusťte zde:

Praha 20. května 2016

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí P. Macha

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom