Rozhovor v HN o zakládání nové politické strany

HN V posledních dnech býváte často spojován s českou pobočkou irského hnutí Libertas. Připravujete tedy její vznik?

Já jsem mluvil s Declanem Ganleym, což je šéf Libertas v Irsku. Je skutečně odhodlán iniciovat vznik podobných stran, jež by pod hlavičkou Libertas kandidovaly ve volbách do Evropského parlamentu napříč zeměmi EU. Hledá spolupracovníky, kteří by tu stranu založili v jednotlivých členských státech. Je hotová věc, že tato strana v Česku vznikne a bude kandidovat do europarlamentu. Já se na jejím vzniku ale nepodílím

HN Kdy jste se o české pobočce Libertasu s Ganleym bavil?

Bylo to v poslední době, navíc asi před měsícem jsem se s ním i osobně potkal. V podstatě jsem se obrátil já na něj, protože prostřednictvím think-tanku CEP stejně jako on bojuju proti Lisabonské smlouvě. Bavili jsme se i o tom, jaké jsou v Česku možnosti založit novou stranu.

HN Vstoupíte do ní, když už nejste členem ODS?

Nemám to v úmyslu, protože tato strana je projektem pro volby do Evropského parlamentu. Jenže já a řada dalších bývalých i stávajících členů ODS cítíme velkou nespokojenost s tím, kam se ODS vyvíjí. Nejde nám jen o obrat týkající se názoru na Lisabonskou smlouvu, ale také o ustupování enviromentalismu, prosazování kvót na biopaliva a spousta dalších témat, která vydají na víc než na jedny volby.

HN Cožpak by se český Libertas neúčastnil i sněmovních voleb v roce 2010?

Jak jsem se o tom s Declanem Ganleym bavil, takovou ambici nemá. Chce oslovovat voliče pravicové i levicové, ale jen kvůli europarlamentu. Nespokojení voliči ODS se sice mohou vyjádřit prostřednictvím Libertasu, ale s národními volbami to nemá nic společného. V našich parlamentních volbách by se ta nespokojenost musela projevit jinak než skrze Libertas.

HN Znamená to, že v Česku vznikne kromě Libertasu ještě jedna strana?

O založení strany velmi vážně uvažuji, debatuji o tom s několika lidmi. Jestli se k něčemu odhodláme, závisí do značné míry na tom, jak dopadne kongres ODS. Bude záležet na tom, jak se kongres postaví především k programovým věcem.

HN Ti lidé, s nimiž se o nové straně bavíte, jsou z okolí prezidenta Václava Klause včetně jeho samého?

Pokud se rozhodneme to udělat, budu o tom muset pana prezidenta minimálně informovat, protože jsem s ním v pracovním vztahu v CEPu. Ale to je ještě předčasné.

HN A kdo jsou tedy ti lidé, s nimiž se radíte?

To vám teď ještě nechci říct. Třeba kongres dopadne tak, že nebude třeba nový politický subjekt zakládat.

HN Jak kongres musí dopadnout, abyste stranu nezakládal – musel by vyhrát Pavel Bém?

Já bych to nerad omezoval na postavu Pavla Béma, mně jde hlavně o to, aby kongres přijal určitá programová usnesení. Především kvůli Lisabonské smlouvě.

Bavil jste se o nové straně s Pavlem Bémem?

Ne.

Takže první místopředseda ODS s touto iniciativou nemá nic společného?

Nemám pocit, že by Pavel Bém chtěl odejít z ODS.

HN Když zvítězí Mirek Topolánek a vy dáte dohromady novou partaj, budete za ni také kandidovat? Nebo se spokojíte jen s rolí iniciátora?

Jestliže by ke vzniku nové strany došlo, tak bych v ní chtěl určitě být politicky aktivní. Jde o to, že já a se mnou mnoho dalších lidí se už nemůžeme dívat na to, jak preference pravice klesají a jak věrohodnost pravicové politiky klesá. Myslím, že se s tím něco musí dělat, protože si nepřeju, aby v roce 2010 vyhráli ve volbách komunisté nebo sociální demokraté. Udělám všechno pro to, aby tady byla prováděná inteligentní pravicová politika.

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom