Výslech ředitele CEPu Petra Macha

11.3. 2008Ing. Petr Mach, PhD58x
OTÁZKA (Karel B.) de
Co skutečně brání přijetí EURAv ČR? Co to vyvádí pravice v Maďarsku, že vyhlašuje referendum a odstraňuje poplatky ve zdravotnictví a školství? Co vy vlastně sám dobře umíte (jazyky, studium, praxe)?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:02)
Zde je Petr Mach. Zdravím čtenáře serveru lidovky.cz. Přijetí eura v principu nic nebrání. Jakžtakž plníme limit 3% HDP pro deficit veřejných rozpočtů. Technicky vzato, kdybychom na dva roky svázali kurz koruny s eurem, můžeme po dvou letech aspirovat na členství v eurozóně. Ale podle mě to není pro nás výhodné. Orbánova strana v Maďarsku asi není vysloveně pravicová, když v zájmu navrácení se k moci je ochotna obětovat některé principy. Pokud jde o praxi atd., zde je moje C.V.
OTÁZKA (plšík lískový
Dobrý den, kdy si myslíte že je nejbližší možný termín přijetí eura v ČR?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:04)
Kdybychom vstoupili dotzv. ERMII (dvouletý režim fixního kurzu s eurem), pak nejdříve za dva roky. Ale dokud koruna díky výkonu české ekonomiky silně posiluje vůči euru, není výhodné korunu rušit a zavádět euro. Vedlo by to dlouhodobě k vyšší inflaci.
OTÁZKA (Martina
Jste rád, že televize především ty soukromé vysílají názory totožné s ODS nebo by jste raději chtěl objektivní zpravodajství? Co říkáte neprofesionálnímu redaktorovi Šimůnkovi v Nedělní partii který nezakrývá svou nenávist k opozičním politikům a podlézá ODS? Viděl jste například nyní jak se navážel do předsedy Paroubka a vyčítal mu, že chtěl jednotu při hlasování pro prezidenta, ale úmyslně zamlčel, že ODS se chovala úplně stejně když museli všichni hlasovat pro Klause? Nebo mu vyčítal pobyt v Sýrii, ale zamlčel, že ODS jednala s iráckými teroristy(http://www.blisty.cz/2008/3/10/art39419.html). A co říkáte tomu, že v Maďarsku pravice prosadila referendum které zamítlo poplatky a školné(ODS naopak referendum odmítá), v Německu, ve Francii a dalších zemích kde mají několikanásobně vyšší platy se zase stávkuje za vyšší platy ale u nás jsou lidé podle pana Topolánka podělaní strachy a nechají si všechno líbit?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:08)
Nedávno jsem byl jako host ve volebním studiu V. Moravce na ČT. Všiml jsem si pak, že mu diváci na webu nadávali jak zprava tak zleva. Pan Šimůnek je kromě moderování Partie na Primě také šéfredaktorem Hospodářských novin, které určitě nejsou nakloněny ODS nebo V. Klausovi. Takže podle mě je podstatná konkurence. Vždy bude někdo nespokojený s nějakým médiem, klíčové je, abychom si vždy mohli vybrat. A tato svoboda u nás existuje. Máme svobodu tisku, existují různé televize, různá rádia, různé noviny a různé zpravodajské servery. Myslím, že to, co dělá pravice v Maďarsku je krátkodobá politika, která se panu Orbánovi dlouhodobě nevyplatí, ale to je jejich věc.
OTÁZKA (Karel Svoboda
Je prava, ze Euro bude v Cesku zavedeno hned po té, co ti, kterí pod vedením V. Klause zacátkem 90. let nakradli miliardy tyto vyperou?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:10)
Tato vaše úvaha se odvozuje od toho, že teoreticky, kdo má koruny v hotovosti z trestné činnosti, mohl by mít v bance obtíže při jejich konverzi do eura. Ale vycházíte z jakési „teorie spiknutí“, toto určitě není důvod odkládání eura.
OTÁZKA (Václav
Členové EU Dánsko, Anglie, Norsko a Švédsko mají vlastní měnu. Je to pro ně výhodnější? Proč ji drží.
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:11)
Dánsko, velká Británie, Švédsko i Norsko na zachování vlastních měn jedině vydělaly. Jejich temop růstu je znatelně vyšší než tempo růstu HDP zemí, které zavedly euro. Takže si určitě drží vlastní měny proto, že je to pro ně výhodnější. I jejich míra inflace je nižší než v eurozóně.
OTÁZKA (Miloš Břeh
Mám kolegy ve Slovinsku a příbuzné v Italii. Obyčejní lidé v obou zemích vzpomínají na původní měnu. Cítí se eurem poškozeni.Nedošlo by ke stejné situaci i u nás?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:15)
Vždy po nahrazení měny staré měnou novou existuje určitá nostalgie. Na druhé straně spousta lidí v Itálii a Slovinsku se na euro těšilo a dodnes se z něj těší. Faktem ale je, že ve Slovinsku zažívají po zavedení eura zvýšení inflace a mnoho lidí by si přálo návrat tolaru. V Itálii Liga Severeu prosazuje návrat k liře a mnoho ekonomů přičítá italskou recesi právě tomu, že Itálie už nemá vlastní měnu, která by v případě ekonomické stagnace mohla reagovat oslabením vůči sousedním měnám a podpořit tak export a investice v zemi. U nás by patrně bezprostředním účinkem zavedení eura bylo dlouhodobé zvýšení inflace, z toho důvodu, že ten příliv kapitálu a růst exportu, který je dnes vyrovnáván posilováním koruny by se projevil jedině v růstu cen.
OTÁZKA (Jana Mašalá
Dobrý den. Včera Lidovky psaly o tom, ze denik WSJ po rozhovoru s Klausem napsal, ze president pro sve argumenty v debate o globalnim oteplovani neumi uvest zakladni priklady, ktere by podporily jeho tvrzeni. Pokud vym, argumentujete stejne. Nechtel byste s eproti tomu ohradit? Neni zvlastni, pokud vsichni rikaji A a jen vase cebtrum rika B?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:17)
Nevím, Wall Strett Journal jsem nečetl, takže se k tomu nemohu vyjádřit. Určitě ale zdaleka není CEP jedinou institucí, která přináší argumenty zpochybňující mainstreamovou teorii o vlivu člověka na vývoj globální teploty. CEP zanedlouho vydá novou publikaci na toto téma, kde najdete příspěvky řady odborníků, kteří hypotézu o dominantním vlivu člověka na vývoj teploty zpochybňují.
OTÁZKA (Vladislav
V zemích, kde již přijali euro, mnozí obchodníci využili situace ke zvýšení cen (přepočtené nové ceny v eurech zaokrouhlili nahoru). Máte nějakou představu, jak se tomu zabrání u nás?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:19)
Toto „zaokrouhlování nahoru“ bylo zaznamenáno v zemích, které zavedly euro. Asi by k tomu mohlo dojít i u nás, ale nebyl by to dominantní efekt zavedení eura. Dominatní by byl dlouhodobý tlak na vyšší inflaci, kvůli tomu, že by již neexistoval pružný kurz, který by mohl reagovat na vyšší poptávku po investicích v ČR, inflace by byla opdobná jako v době, kdy ČR měla fixní kurz k euro do roku 1997.
OTÁZKA (Agáta
Dobrý den.Je sice pěkné,že si s panem prezidentem názorově rozumíte,ale pak si asi moc nepodiskutujete.Existují tedy nějaké oblasti vašeho společného zájmu,kde hájít zásadně rozdílné názory a mužete razantně diskutovat ?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:21)
Vybavuji si jedno razantní diskutování. S V. Klausem jsem se např. přel o interpretaci měnové krize roku 1997. Různé názory na tuto záležitost můžete najít ve sborníku CEPu „Tři roky od měnové krize“ http://cepin.cz/cze/kniha.php?ID=36
OTÁZKA (Imm
Vážený pane doktore, zajímal by mě Váš názor na toto: Václav Klaus odmítal jmenovat za soudce okresních soudů mladé právníky ve věku lehce pod třicet. A přitom do bankovní rady ČNB jmenoval pány Tomšíka a Hampla, kterým v době jmenování bylo lehce přes třicet. Je správné, aby v této centrální instituci zasedali tak mladí lidé? Proč pak nejmenovat soudcem Nejvyššího soudu jedenatřicetilétého? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:24)
Tehdy jsem na to napsal do novin komentář, kde jsem uplatnění věkového limitu při jmenování soudců hájil. (https://petrmach.cz/cze/prispevek.php?ID=238) Rozdíly vidím dva. 1) Pánové Hampl i Tomšík byly starší 30 let, když byli jmenováni. 2) Je rozdíl v tom, když prezident osoby do nějaké funkce sám vybírá. To pak vybere někoho, koho skutečně dobře zná a doplňkové kritérium věku nemusí uplatňovat. To byl příklad bankovní rady. V případě soudců prezident jmenuje soudce z množiny, která je mu předložena. Tyto lidi tedy sám nevybírá a má proto logiku, když se opře o nějaké objektivní kritérium, byť nedokonalé, kterým je např. věk.
OTÁZKA (Michal
Dobrý den. Zajímá mě, jestli se v měnové integraci přikláníte spíš k hypotéze endogenity anebo k hypotéze specializace a proč. A co považujete pro ekonomiku za větší riziko spojené s přijetím eura: uzavření kurzového kanálu konvergence, anebo ztrátu autonomní měnové politiky? Děkuji
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:29)
Endogenita určitě částečně platí. Např. některé jevy, jako např. měnová krize způsobená nutností opustit fixní kurz, by nemohly nastat z definice. Takový kurz by neexistoval. Takže měnová integrace částečně slaďuje hospodářský cyklus (trajektorie vývoje HDP). Ale není to podle mě dominantní faktor. Jinými slovy, i po měnové integraci budou převládat zásadní rozdíly ve struktuře ekonomik. K druhé části: Uzavření kurzového kanálu považuji za zásadní. Nejsem totiž příznivcem aktivního zasahování centrální banky do úroků či do kurzu. Jsem příznivcem takové měnové politiky, kde se kurzu nechá volnost reagovat na tlaky nabídky a opptávky po měně a centrální banka pouze plynule udržuje stabilní tempo růstu měnové báze (=monetarismus).
OTÁZKA (Michal
a ještě jedna otázka.. Z Vašeho anglicky psaného životopisu to vypadá, že jste vystoupil z ODS (stojí tam 1997 – 2008). Je tomu tak? 🙂 díky
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:30)
Letos v březnu jsme nazaplatatil po 10 letech členský příspevěk, takže efektivně přestávám být členem. Souvisí to s tím, že bydlím a byl jsem členem na Praze 5. Kdo je z Prahy 5 a ví něco o místních představitelích ODS, ví, o čem mluvím.
OTÁZKA (Janík
Na vasem webu pisete, ze letos byl nejstudenejsi leden za poslednich dvacet let. I kdyby to nahodou byla celosvetove pravda, nezda se vam divne, ze u nas bylo vedro az k zblazneni a v Palestine snezi? Ze se teploty stridaji kazdy den o +/- 15 stupnu? Ze tu mame kazdy tyden nejakou Emmu? Jako liberalni ekonom asi zastavate nazory prirodnich ekonomu, teorii rovnovazneho trhu, ktera nejmene uz od Huma rika, ze vse se dostava do rovnovahy. Jaktoze tedy nemate pocit, ze prirode jeji rovnovahu znacne narusuje clovek svou aktivitou?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:34)
Při analýze vývoje globálního klimatu se musíme oprostit od lokálních projevů. Emma vůbec nebyla mimořádným klimatickým jevem. Takové emmy tu byly vždy. Nezdá se mi, že by člověk narušoval přírodní rovnováhu. Ekonomie je velmi – při neustálém znovunastolování rovnováhy – velmi podobná přírodním procesům. Pokud je např. na planetě tepleji, příroda má tendenci reagovat vyšším odpařováním a větší plocha mraků, shora bílá, odráží více příchozího tepla. Takovéto analogie mezi ekonomií a přírodou existují.
OTÁZKA (Petr
Mam dotaz co si myslite o jaderne enrgetice a pristupu ODS k ni. Nezda se vam nefer ze strana s 6 poslanci v podstate drzi pod krkem celou republiku, kde jaderna energetika ma vetsinovou podporu ? Jak se divate na toto nedemokraticke vydirani mensiny vetsinou ? (neni to jediny pripad podle mne)
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:36)
Fér nefér… ODS nevyhrála tak, aby vládla sama, musela tedy přistoupit na koaliční kompromisy. Takže toto vydírání považuji za demokratické, ačkoliv se mi nelíbí. Doufám, že Zelení změní názor, jako hojiž mění spousta zelených lidí na Zemi. Doufám také, že nějaké příští volby dopadnou tak, aby bylo moratorium na jadernou enegetiku zrušeno. Vláda také nemůže zabránit soukromým investorům, aby do jaderné enegetiky šly, takže možná i přes neaktivitu vlády může nějaká investice do jaderné energetiky jednou nastat.
OTÁZKA (Franta
Jak se podle vas dale bude vyvijet teplota klimatu a cetnost prirodnich katastrof?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:38)
Vývoj klimatu je v principu nepředvídatelný. Věřím – na základě vlastních poznatků – tomu, že přírodní síly jsou dominatní ve vývojiklimatu, a vliv člověka mizivý. Současné globální teploty se nacházejí v pásmu dlouhodobého vývoje, nicméně na jeho horním okraji. Proto předopkládám, že globální teplota nebude stoupat nad 14,5 °C. Četnost extrémních projevů podle statistik není vyšší. To se jen někomu může zdát z médií.
OTÁZKA (Karel Novotny
Pane Machu, muzete objasnit, jestli jste nekdy vubec v zivote pracoval ve firme, ktera vymysli, vyrabi a prodava nejaky vyrobek nebo jak se rika, kdo umi, ten umi a kdo neumi, ten uci? Nedivim se, ze jste velkym stoupencem sveho ucitele. Na neho totiz toto porekadlo taky nadherne sedne.
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:41)
Nesdílím, vaši tezi, že práce v továrně je produktivní, zatímco výuka, poskytování ekonomických analýz nebo tvorba a prodej publikací nejsou produktivní. Jestliže je po něčem poptávka, pak je to produktivní.
OTÁZKA (Přidal
Studuji nyní knihu Bohatsví a bída národů a chtěl jsem se zeptat na Váš názor na tuto knihu a hlavně jestli její zásadní závěry je možno přijmout nebo spíše o nich pochybovat a polemizovat.
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:43)
Landesovu knihu jsem nečetl. Četl jsem na toto téma knihu Hernando de Soto: Mystery of Capital. Vyšla nedávno, myslím, i česky. Také v principu vychází ze Smithova Bohatství národů, role etiky a klíčové role vlastnických práv. V principu je ale nutno pochybovat a polemizovat vždy:-)
OTÁZKA (jan
Pane Macha.Věřím,že člověk ,aby pochopil ekonomické souvislosti se tomu musí léta věnovat.Jsem šokován mnohými názory jak tomu takoví ti pivní znalci náramně rozumí.Prosím ,abyste vysvětlil jednoduchou věc.Kdy pro nás bude přijmutí Eura nevhodnější.Jinak mám obavy,že se to zase stane pro spoustu primitivů potravou npro jejich prosté mozky.
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:47)
V principu přijetí cizí měny je výhodné tehdy, když mají obě ekonomiky shodný vývoj hospodářského cyklu. Pak se neprojevují negativa, způsobované neexistencí pružného měnového kurzu a projevují se jen úspory z trasakčních nákladů. Takže až česká ekonomika poroste tak pomalu jako německá, pak by mohlo být zavedení eura na pořadu dne.
OTÁZKA (Marek
Předpokládám, že souhlasíte s devalvací koruny, kterou na začátku 90 let provedl Václav Klaus. To, že díky tomu se naše ekonomika vzpamatovávala 15 let, tak s tím asi souhlasit nebudete. Takže kdyby koruna devalvovala přirozeně a ČNB by jen netiskla nové peníze, protože devalvace jí umožnila minimálně zdvojnásobit množství peněz které následně protekly socialistickými bankovními tunely (kolik byla celková inflace za éru Klause?), kolik by měla dnes koruna kurz? Vyšší, nebo nižší?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:51)
Ekonomům slouží k odseparování vlivu inflace způsobené nadměrnmou emisí peněz veličina zvaná reálný kurz. Kdyby každý rok od roku 1990 byla inflace nulová, německá marka by dnes stála 3 koruny. Ale i mzdy by byly nominálně nižší. Nadměrná emise peněz může být škodlivá,ale především ovlivňuje pouze nominální veličiny, nikoliv reálné. Devalvace byla nutná, tehdy byl kurz stanoven administratině a uměle, neodrážel skutečnou nabídku a poptávku (viz tehdy existující černý trh a „vexláci“). Alternativou bylo uvolnění kurzu, aby už od roku 1990 byl kurz volně plovoucí (jako je dnes). Pak by skutečně inflace v první polovině 90. let 20. stol. byla podstatně niží.
OTÁZKA (Jan Latal
Po odchodu pana Niedernmayera zustava CNB uz veskze euroskepticka. Nemyslite, ze by takove instituci slusela vetsi nazorova pluralita? Kdyby jeste ted odesel pan Tuma do Evr. banky pro obnovu a rozvoj, byl byste pro dosazeni dalsiho euroskeptika?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:53)
Zdá se, že evropští politici pana Tůmu v EBRD nechtějí, takže zůstane asi do vypršení svého 2. mandátu v ČNB. „Euroskepticismus“ ve smyslu nechtění okamžitého přijetí eura je ekonomicky racionální, není to odchylka od normy. Nepřál bych si, aby v bankovní radě byli euronadšenci, kteří by bez ohledu na ekonomické souvislosti prosazovali brzké přijetí eura.
OTÁZKA (ok
Říkáte, že jste vystoupil z ODS v Praze 5 – proč jste v ní nezůstal a nesnažil jste se ji změnit zevnitř? Tuhle práci za nás nikdo neudělá.
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:54)
Rozumím, ale je to obtížné. V ODS P5 nastala situace, kdy lidé kolem pana Jančíka měli díky některým krokům trvalou početní převahu, kterou nebylo možné v žádné situaci přehlasovat. Situace se tam zablokovala.
OTÁZKA (Janik
Prominte, ale to nemyslite vazne, ze se nam vykyvy teploty „zdaji z medii“. Snad tu vsichni zijeme. Kdyz rikate, ze cetnost vykyvu neni vyssi, mohl byste uvest zdroj, ze ktereho cerpate?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:58)
Nemluvil jsem o výkyvech teploty. Mluvil jsem o výskytu extrémních projevů (typu četnost hurikánů, orkánů apod.) Pokud jde o výkyvy teploty, ty jsou také stále stejně četné a globální i lokální teploty vykazují stálý rozptyl. Čerpám samozřejmě z veřejně dostupných statistik těch institucí, které tyto jevy systematicky sledují, tj. obvykle národních meteorologických ústavů. Globální teplota rostla ve 20. století z 13,8 na 14,3 °C, tj. o 0,5°C, opdobně i teplota v Čechách. Ale výkyvy od průměru jsou stálé.
OTÁZKA (qwert
Jak vyvrátíte celkem rozšířenou doměnku, že odkládání přijetí eura se děje jen proto, aby se udržely déle lokální české monopoly?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 10:59)
Nevidím žádnou souvislost. Leda: Zavedení eura by mělo z hlediska monopolů jediný vliv: Vznikl by měnový monopol. Dnes si každý v ČR může voli mezi používáním koruny či eura. Euro znamená měnovou monopolizaci.
OTÁZKA (Ekonom
Neni vase zatracovani eura kratkozrake? V dobe, kdy je poptavka po reformach temer nulova, je nedostatek pracovni sily, ekonomika prechazi z prehrati do stagnace, jednoduse uz jsme se posunuli na uroven zapadni Evropy je nejvyssi cas se ohlednout po jistote. Az pujde vsechno do kytek, inflace nabere grady, shodky budou ve stamiliardach, tak bude pozde…
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:00)
Tyto problémy či potenciální problémy určitě euro nevyřeší…
OTÁZKA (Mirek
Pane Machu, byl jste někdy na zámku v Lánech se podívat na pana prezidenta Klause? Mezi lidmi se říká, že prý tam vždy byly materiály o všech prezidentech od Masaryka až po Havla, ale pan Klaus to prý všechno nechal vyházet a všude jsou nyní nastrčeny materiály jen o něm. Lidé říkají, že je to sprosté a neslýchané. Co si o tom myslíte?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:01)
Jednou jsem tam byl a neviděl jsem tam v tomtosmyslu žádné materiály. Takže nevím.
OTÁZKA (Martina
Proč přijímat EURO, když koruna neustále posiluje? Nemyslíte, že bychom okrádali sami sebe?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:02)
O vlivu apreciace jsem už mluvil. dalším důležitým faktem zavedení eura je převedení všech výnosů z devizových rezerv na Evropskou centrální banku. Myslím, že by bylo škoda převádět výnosy tach cca 40mld USD na ECB.
OTÁZKA (Jiří Kučera
Zdravím. Mohl byste mi prosím několika slovy vysvětlit, jak je možné, že země jako Irsko či Lucembursko po přijetí eura neztratily svoji dosavadní hospodářskou dynamiku a jejich současné tempo růstu je vyšší, než Švédska, Dánska a V. Británie? Nejsem ekonom, ale selský rozum mi říká, že Váš argument, že euro způsobuje zpomalení hospodářského růstu, zatímco státy, které do eurozóny nevstoupily, na to vydělaly, tady úplně neplatí. Není to spíš tak, že za malou dynamiku některých velkých evropských ekonomik můžou jiné faktory, než je společná evropská měna?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:03)
Euro není jediný faktor. Irsko a Lucembursko mají nejnižší daně v EU kupříkladu.
OTÁZKA (Čistič
Pane Machu, já bych přijal Euro už od 1.1.2009. Vláda se brání z jediného důvodu. Přijetím Eura svých nenažraných kapes ! A toto mi nevyvrátite !
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:05)
Tak to vám opravdu nevyvrátím 🙂 Ale ani technicky nejde zavést euro od 1.1.2009. Země, které chtějí zrušit národní měnu, musí nejprve přetrpět dva roky v režimu fixního kurzu.
OTÁZKA (Hubert
Přijetím eura ztratí ČNB část svých pravomocí.Bude to podle Vašeho názoru přínosem nebo negativem pro nás průměrné občany ČR ?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:06)
Nejde ani tak o ztrátu pravomocí, jako o ztrátu měny jako takové. Zmizí kurz, úrokové míry budou jednotné bez ohledu na optřeby ekonomiky, inflace bude importovaná, ztratíme devizové rezervy. To jsou pro mě negativa.
OTÁZKA (Myšák
Mate nejaky pribuzensky vztah s Klausem?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:07)
ne
OTÁZKA (pepa
Já tomu nerozumím. Rád bych kdyby mě to někdo vysvětlil proč přijetí eura se zdržuje.
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:07)
nezdržuje. pouze se neurychluje. není to nyní ekonomicky výhodné.
OTÁZKA (Karel
Byl byste pro to, aby se vyuzivalo vice biopaliv? Diky, Karel
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:09)
Měl jsem na řadu přednášek. Podle mě je politika opvinného přimíchávání drahých biopaliv škiodlivá. Zvyšuje ceny paliv, potravin a neprospívá životnímu prostředí. Bohužel nám ale stále větší kvóty přimíchávání nařizují směrnice Evropské unie.
OTÁZKA (V. K. / Praha 5
Zdravím Petře, může podle tebe přijetí Eura ovlivnit růst české ekonomiky, když bude více navázána na tu evropskou? Je to tak, že slabší ekonomiky (např. Řecko, Portugalsko) přijetím Eura vydělaly a silnější ztratily, protože musejí táhnout ty slabší? Zdraví tě tvůj spolužák ze základky 🙂
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:12)
Podle statistik o růstu ekonomik zavedení eura ovlivnilo růst. Země, které euro zacedly, rostou pomaleji, než země, které si nechali vlastní měny. Původním záměrem německé exportní lobby bylo, začlenit slabé ekonomiky typu Řecka, aby euro bylo v součtu slabší měnou něž byla marka. To se Něměcku ale moc nevyplatilo, protože tobylo naopak Německo či Itálie, kdo op zavedení eura rostly pomaleji a optřebovaly nějakou míru depreciace či devalvace…
OTÁZKA (FZ
Dobry den, co si myslite o filosofii objektivismu Ayn Rand? Jedna se dle vaseho nazoru o kult, jak jej nazval Rothbard?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:14)
V principu souhlasím s touto filosofií, četl jsem několik esejů od Ayn Randové i její knížku Atlas Shrugged. Nenazval bych je kultem, ale cítím, že velmi ostražitě příznivci filosofie Ayn Randové dbají o čistotu svých myšlenek. Nepřipouští žádné odchylky do pro laika příbuzných směrů – jako je např. libertariánství apod. To mohlo vést Rothbarda k tomuto příkrému hodnocení
OTÁZKA (Honza
Vzdycky kdyz jedu do Rakouska lyzovat, tak si rikam, kdy uz konecne zavedeme euro, no a pak kdyz se u pocitace podivam, jak koruna posiluje, tak si rikam, ze je lepsi mit korunu. Nemyslite, ze by bylo dobre pockat, az bude euro dejme tomu za 15 korun a pak teprve prejit na zmenu?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:16)
S tím souhlasím. Navíc je třeba si uvědomit, že je legální dnes používat u nás euro. Jsou země, které zavrhly vlastní měnu, protože ji masově zavrhovali její občané. Černá hora zavrhla dináry a začala používat marku (a pak euro), protože samiobčané dělali stále více svých transakcích v markách. Naši občané koruně věří. Jen pošetilec by si vyměňoval koruny dobrovolně za eura nad rámec nezbytné hotovosti potřebné k lyžování v Rakousku.
OTÁZKA (s
petre, jetse cestujes? zdravim a preji mnoho zdaru
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:18)
Cestování je můj hlavní koníček. Posledn dobou ho spojuju s mým dalším koníčekm – zájmem o daňové ráje a daňové oázy. Loni jsme navštívil např. Jersey a Guernsey, letos v létě se chystám na cestu lodí z Prahy na Helgoland.
OTÁZKA (Helca
Dobrý den. Jak probíhá spolupráce s panem prezidentem?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:18)
V pohodě. Většina mé komunikace s ním je ale přes email nebo telefon.
OTÁZKA (Jirik
Pisete ze lide pouzivaji statni podporu u stavebniho sporeni pouze jako zdroj prijmu prerozdelovanch statem. Muzete prozradit kde bydlite? Devadesat procent mych znamych totiz dosahlo na bydleni jen pouze predchozimu sporeni, ktere jim stat usnadnil. Vy nejste pro investice do budov?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:20)
O to nejde. Také mám stavební sopření se státní podporou. Přesto jsem pro zrušení této dotace. Sopřit na bydlení se přeci dá i bez dotace. Jsem pro to, aby , když stát zruší stavební spoření, lidem tyto peníze vrátil v nižších daních. Např. by se mohla o 3 tis. Kč zvýšit sleva na dani. Oto více peněz by lidem zbylo na libovolné soukromé sopření a investice.
OTÁZKA (Lucka Mašková
Vase nazory jsou veskrze liberalni. Myslite, ze se to s vekem zmeni?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:20)
Nevěřím, že bych se ke stáru stal socialistou.
OTÁZKA (Imm
Zajímal by mě původ té nápadné souladnosti postojů Vašich a V.K. (kdy jste si ji třeba prvně uvědomil). Jak silný vliv měl V.K. na utváření Vašich názorů? A nevadí Vám, že Vás mnozí považují za pouhého Klausova epigona resp. mluvčího? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:22)
Myslím, že lidé s obdobnými názory se dříve či později setkávají. Určitě je mnoho dalších lidí, kteří maj opdobné postoje. Než jsem začal pracovat pro Václava Klause, vydával jsem měsíčník „Laissez Faire“ – https://petrmach.cz/cze/laissez.php. Václav Klaus se tehdy stal jedním z předplatitelů, a až pak mi nabídl, zda bych nevedl nově založené Centrum pro ekonomiku a politiku.
OTÁZKA (Jura
Mam k panu Niedermayerovi duveru. Myslite, ze je ekonomicky neracionalni, kdyz chce zavest euro co nejdrive?
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:23)
Nejsem si jistý, jestli pan Niedermayer chce zavést euro hned.
ODPOVĚĎ (11.03.2008 11:25)
Tímto se loučím se čtenáří dnešního online rozhovoru se čtenáři serveru lidovky.cz
Zdraví vás Petr Mach.
Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom